Spread the love

Güney Filipinler Buayan Darüsselam Sultanlığı Prensesi Fatma Afife Gürsoy Hanım efendi Erzurum Sevdası Dergisi yazarlarından Araştırmacı, Tarihçi, Osmanlı Arşiv uzmanı Ümit Topal’ı Türkiye Özel Danışmanı olarak atamıştır. Kendisine bu yeni görevinde başarılar dileriz.

1965 Adana doğumlu Fatma Afife Gürsoy, 1973 yılında Almanya’ya ailesiyle yerleşmiş ve Köln şehrinde İngilizce muhabir ve İnşaat Mühendisliği okumuştur Bu eğitimlerinin ardından Viyana Üniversitesinde İslamoloji bölümünü dört çocuk annesi iken eşiyle birlikte okumuştur. Yedi lisan bilen Fatma Afife Gürsoy, Avrupada birbirinden başarılı sosyal projelere imza atarak başta Müslüman kadınlar ve gençlerin sorunlarının çözülmesine yönelik ciddi katkılar sağlamıştır. Böylelikle kültürler arası anlayışın oluşumuna ciddi katkı sağlamıştır. Alman Yeşiller partisinden aday gösterilen iki seçimden başarılı bir şekilde seçimleri kazanmıştır. Başarılı bir siyasetçi ve bürokrat olan Fatma Afife Gürsoy aynı zamanda başarılı bir Ebru sanatçısıdır. Bu başarılı çalışmalarından dolayı Almanya’da Müslüman kadın suratı olarak seçilmiştir. Türk – iz Film şirketinin sahibesi olan Fatma Afife Gürsoy 2010 yılında bir Türk ailenin dramını başarılı bir şekilde aktarıldığı Terazi isimli filmde başarılı bir baş rol canlandırdı. Başarılı bir Türk kadını olan Fatma Afife Gürsoy’a 11 Ağustos 2015’de Güney Filipin’e bağlı Mindanao adasında bulunan. “Sultanat of Buayan Darussalam” Sultanlığı “ tarafından “islami duruşu, yeteneği, özellikleri ve yaptığı işlerin getirdiği yankılardan dolayı, Avrupa’da yaşayan örnek Müslüman kadın”, olarak ilan etmiştir. Bu başarısından dolayı dünyada ilk defa hanedan üyesi olmayan bir kadına verilen “Prenseslik” ünvanı ile şereflendirmiştir. Bunun yanısıra Buayan Darussalam Sultanlığının Türkiye, Almanya ve Hollanda Fahri Büyük elçisi olarak ilan edilmiştir. Sayın Fatma Afife Gürsoy, 29 Haziran 2017’daMalezya “ Sinar “ İnsan Hakları ve Hürriyetleri Organizasyonu, tarafından , Avrupa Birliği Avrupa Parlamentosu, Malezya elçisi ilan edilmiştir. Aynı zamanda Orhan Gazi’nin Bursa’nın fethinde önemli yardımları ve gayretleri bulunan Bektaşi tarikatı şeyhlerinden ve halifesi olan Veli Musa Babanın erkek evladı kolundan torunu olarak Nakibül Eşraf bir aile mensubu olan Prenses Fatma Afife Gürsoyun kendiside Seyyidedir. Bu sıfatı şahsiyetinde en güzel şekilde yaşayıp çevresine örnek teşkil ettiği için 11.6.2019 da Dünya Seyyidler ve Şerifler Birliği Başkanlığı Yönetim Kurulu tarafından Dünya Seyyid Ve Şerifleri Birliği Kadın Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Yukarıda kısaca öz geçmişini vermiş olduğumuz Prenses Fatma Afife Gürsoy tarafınca kendisine Türkiye Özel Danışmanı görevi tevdi edilen Erzurum Sevdası Dergimizin yazarı tarih araştırmacısı, Erzurum Demografik tarihi uzmanı yazar Ümit Topal ise 1969 tarihinde dünyaya geldi. Lise eğitiminin ardından üniversite eğitimini tarih alanında gördükten sonra Osmanlı arşivleri konusunda merak sardı ve kendisini bu konuda uzmanlaştırarak Osmanlı arşivleri daire başkanlığındaki arşivleri tasnif etmeye başlamıştır. Bu çalışmaları esnasında Nakibül eşraf kayıtları ve Erzurum demografik yapısını incelemiş ve araştırmıştır. Dulkadir oğulları beyliğinin Pasin sancak beyi Mirzali bey soyundan gelen Ümit Topal Prenses Fatma Afife Gürsoy hanım gibi Seyyid bir aileden gelmektedir. 1993 yılında Azerbaycan Nahcivana gönüllü olarak gitmiş ve burada Ermeni istilasına karşı gönüllü olarak Azerbaycan tarafında mücadele etmiştir. Başta Azerbaycan olmak üzere Türk coğrafyasının tamamını gezmiş. Buralarda araştırma ve incelemeler yapmıştır. Edindiği bilgi birikimi ve liderlik vasfından dolayı Pasinler Ülkü Ocakları başkanlığı görevine getirilmiştir. Aynı zamanda aşıklık geleneğine duyduğu ilgiden dolayı Türküler Türkü söyler. Türkü de kalkıp Türkü söyler diyerek kendisine yakın arkadaş çevresi ile Erzurum merkezli Türkiye Halk Edebiyatı ve Halk Ozanları Cemiyetini kurup uzun yıllar her iki görevi bir arada yürütmüştür. Evli olan Ümit Topal bugün Dulkadir oğulları ve bu sülaleden gelen başta Şair Ömer Nefi olmak üzere bu sülalenin yetiştirdiği önemli şahsiyetler üzerinde ciddi araştırmalar yapmaktadır. Balıkesir Akçay ilçesinde Dulkadir oğulları otelinin işletmeciliğini yapmaktadır.

Prenses Fatma Afife Gürsoy Hanım efendiye ve kendisine Türkiye Özel Danışmanı olarak atadığı Araştırmacı Tarihci Yazar Ümit Topal beye Dadaş Ocakları Derneği ve onun yayın hizmeti olan Erzurum Sevdası Dergisi adına görevlerinde başarılar diler. Yaptıkları hizmetlerin insanlığı, Müslümanlığa, Türklüğe ve Ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederiz            DADAŞ OCAKLARI GENEL BAŞKANI: Eyüp COŞKUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.